Return to Home Page
Tournament Results
News
Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship


Wrestling Montage
 

2007 Tournament Results

National Champions All-Americans Intermountain Champions State Champions Outstanding Wrestlers

Dec. 29, 2007: USA Wrestling Salt Lake Slam, Salt Palace, Salt Lake City, UT

  • 1st Place Team, Bantam Division

  • 3rd Place Team, Midget Division

  • 4th Place Team, Middle School Division
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Sean Keating, Midget 80 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Mason Christiansen, Bantam 56 lbs.

    • Justyn Ribald, Bantam 65 lbs.

    • Derek Fisher, Midget 50 lbs.

    • Zayne Sayers, Middle School 160 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tayler Johnson, Novice 80 lbs.

    • Derek Spachman, Novice 90 lbs.

    • Jake Ribald, Middle School 128 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Spencer Maxwell, Bantam 56 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tyler Jensen, Middle School 70 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, Bantam 44 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Novice 70 lbs.

    • Joey Day, Middle School 77 lbs.

    • William Kilpack, Middle School 98 lbs.

Dec. 15, 2007: Gladiator World Championships, Idaho Center, Boise, ID

  • 4th Place 6-12 and Under Team

  • 4th Place 15-18 and Under Team
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 46 lbs.

    • Justyn Ribald, 8 and Under 62 lbs.

    • William Kilpack, 12 and Under, 98 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Girls Division III

    • Ella-Maereen Kilpack, Girls Division IV
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Siondileigh Kilpack, Girls Division II
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Jake Johnson, 15 and Under, 158 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Nick Hulbert, 12 and Under, 114 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Rami Haddadin, 15 and Under, 81 lbs.

    • Jake Ribald, 15 and Under, 123 lbs.

Dec. 12, 2007: Reno Nationals, Livestock Event Center, Reno, NV

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • William Kilpack, 12 and Under, 100 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Derek Fisher, 8 and Under, 49 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 43 lbs.

    • Jake Johnson, 15 and Under, 157 lbs.

Aug. 45, 2007: State Games of America, Fort Carson Special Events Center, Colorado Springs, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 95 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 95 lbs.

July 67, 2007: USA Wrestling Kids National Championships, Brown County Fairgrounds, Green Bay, WI

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

     

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

June 2023, 2007: Western Regional Championships, Klamath County Fairgrounds, Klamath Falls, OR

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 3rd Place Finshers: Beach Wrestling
     

    • Justin Schwendiman, Novice Lightweight (60-70 lbs.)

    • William Kilpack, Novice Heavy Weight (90-105 lbs.)

     

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Kyler Machan, Novice 65 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Kyler Machan, Novice 65 lbs.

June 2223, 2007: Utah Summer Games, Southern Utah University, Cedar City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Carter McMillan, Midget 60 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Carter McMillan, Midget 60 lbs.

June 14-16, 2007: AAU Grand Nationals, Butte Civic Center, Butte, MT

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Tots 45 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, Tots 45 lbs.

     

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Tots 45 lbs.
       

  • 7th Place Finishers: Greco-Roman

    • Ella-Maereen Kilpack, Schoolboy 105 lbs.
       

  • 8th Place Finishers: Folkstyle

    • MacKelti Kilpack, Novice 75 lbs.

May 19, 2007: Black Canyon Freestyle Invitational, Montrose High School, Montrose, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

May 1112, 2007: AAU Wrestling Utah State Championships, Murray High School, Murray, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Tots 45 lbs.

    • Christopher Smith, Tots 60 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 60 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 75+ lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 75 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Kevin Maxwell, Schoolboy 80 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 95 lbs.

    • Ella-Maereen Kilpack, Schoolboy 105 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.

    • Tiffany Orton, Cadet 119 lbs.

    • Zach Greene, Cadet 152 lbs.

    • Brandon Hoyne, Cadet 171 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Tots 45 lbs.

    • Christopher Smith, Tots 60 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 60 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 75+ lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Kevin Maxwell, Schoolboy 80 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 95 lbs.

    • Ella-Maereen Kilpack, Schoolboy 105 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.

    • Tiffany Orton, Cadet 119 lbs.

    • Zach Greene, Cadet 152 lbs.

    • Brian Harris, Senior 215 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Tots 45 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Matt Lee, Midget 60 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Sean Keating, Midget 75 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Devin Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Matt Lee, Midget 60 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Carter McMillan, Midget 60 lbs.

    • Mason Olson, Novice 85 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Carter McMillan, Midget 60 lbs.

    • Mason Olson, Novice 85 lbs.

May 45, 2007: Two-Mile High Wrestling Tournament, Lake County High School, Leadville, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Women's Tournament, Freestyle

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • Ella-Maereen Kilpack, Schoolboy 105 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

April 28, 2007: Jackson Freestyle Wrestling Tournament, Jackson Hole, WY

  • 4th Place Team
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Jed Lee, Bantam 40 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 115 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 115 lbs.

     

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Justin Schwendiman, Novice 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Kyler Jullierat, Bantam 70 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

April 2021, 2007: USA Wrestling-Utah State Championships, Spanish Fork High School, Spanish Fork, UT

  • Freestyle State Champion Team

  • Greco-Roman State Champion Team
     

  • Outstanding Wrestler, Flyweight Division, Greco-Roman: Garrick Kilpack

  • Outstanding Wrestler, Bantam Division, Freestyle: Cole Moody

  • Outstanding Wrestler, Midget Division, Freestyle: Jordan McRae

  • Outstanding Wrestler, Midget Division, Greco-Roman: Jordan McRae
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 45 lbs.

    • Mason Christianson, Flyweight 50 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 40 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Bantam 45 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 112 lbs.

    • Gavin Krushensky, Midget 120+ lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Tyler Jensen, Schoolboy 70 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 145 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 40 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 112 lbs.

    • Gavin Krushensky, Midget 120+ lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Tyler Jensen, Schoolboy 70 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 145 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Bantam 40 lbs.

    • Christopher Smith, Bantam 55 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Mason Christianson, Flyweight 50 lbs.

    • Tanner Orton, Bantam 40 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • Matt Findlay, Novice 75 lbs.

    • Ella-Maereen Kilpack, Schoolboy 105 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.

    • Devin Sayers, Cadet 160 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Nathan Lampros, Bantam 45 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs.

    • Sean Keating, Midget 75 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Joey Day, Novice 70 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 75 lbs.

    • Wesly Orton, Schoolboy 75 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.

    • Devin Sayers, Cadet 160 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Devin Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Skylar Orton, Midget 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Wesly Orton, Schoolboy 75 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 90 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 115 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Skylar Orton, Midget 50 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Carter McMillan, Midget 65 lbs.

    • Sean Keating, Midget 75 lbs.

    • Joey Day, Novice 70 lbs.

     

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Kevin Maxwell, Schoolboy 80 lbs.

     

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Carter McMillan, Midget 65 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 90 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

April 1314, 2007: Green River Invitational, Green River, WY

  • 6th Place Team

  • Fastest Pin, Novice Division: Justin Schwendiman
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • Tyler Jensen, Schoolboy 85 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Mason Christianson, Flyweight 50 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

April 1314, 2007: Warrior Classic, Ben Lomond High School, Ogden, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 50 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Bantam 50 lbs. (Bracket A)

    • Cole Moody, Bantam 60 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Cody Mecham, Flyweight 75 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 95 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 95 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.

April 68, 2007: Reno World Championships, Reno Livestock Event Center, Reno, NV

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Beau McRae, 6 and Under 52 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Jordan McRae, 10 and Under 61 lbs.

March 30-31, 2007: Lehi Tournament, Lehi High School, Lehi, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Mason Christianson, Flyweight 50 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Bantam 50 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs. (Bracket B)

    • Helaman Suesue, Bantam 75 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs. (Bracket A)

    • Jordan McRae, Midget 65 lbs. (Bracket B)

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 145 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 75 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 65 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • Sean Keating, Midget 75 lbs.

    • Matt Findlay, Novice 75 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Ella-Maereen Kilpack, Schoolboy 105 lbs.

    • Travis McRae, Junior 140 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs. (Bracket B)

    • Matt Findlay, Novice 75 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Cody Mansanarez, Cadet 171 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Devin Johnson, Bantam 50 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Devin Sayers, Junior 160 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 45 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 90 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.

    • Zach Greene, Cadet 152 lbs.

    • Devin Sayers, Cadet 160 lbs.

    • Brandon Hoyne, Cadet 171 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Josef Mecham, Bantam 60 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

    • Joseph Day, Novice 70 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 90 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 110 lbs.

March 23-24, 2007: Mountain Top Classic, Jordan High School, Sandy, UT

  • 2nd Place Team, Freestyle

  • 2nd Place Team, Greco-Roman

  • Outstanding Wrestler, Bantam Division, Greco-Roman: Cole Moody

  • Outstanding Wrestler, Midget Division, Freestyle: Matt Lee

  • Outstanding Wrestler, Midget Division, Greco-Roman: Matt Lee

  • Fastest Pin, Greco-Roman: Braden Henson
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Riley Noble, Flyweight 50 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 40 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Helaman Suesue, Bantam 75 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs. (Bracket B)

    • Jordan McRae, Midget 65 lbs. (Bracket B)

    • Addison Day, Midget 70 lbs. (Bracket B)

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

    • Gavin Krushensky, Midget 120+ lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Tyler Jensen, Schoolboy 70 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Mason Christianson, Flyweight 50 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 40 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 50 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 75 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 65 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 112 lbs.

    • Brayden Staker, Midget 120+ lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Joseph Day, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Devin Sayers, Cadet 160 lbs.

    • Daniel Purrington, Open 145.5 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Tanner Orton, Bantam 40 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 50 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs. (Bracket A)

    • Sean Keating, Midget 75 lbs.

    • Clancey Black, Midget 87 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 112 lbs.

    • Brayden Staker, Midget 120+ lbs.

    • Matt Findlay, Novice 75 lbs.

    • Kevin Maxwell, Schoolboy 75 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 140 lbs.

    • Daniel Purrington, Open 145.5 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Skylar Orton, Midget 50 lbs.

    • Carter McMillan, Midget 60 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Jacob Allred, Novice 60 lbs.

    • Austin Maynes, Novice 70 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 140 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Mason Christianson, Flyweight 50 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 60 lbs.

    • Semisi Vakapuna, Bantam 70 lbs.

    • Jacob Allred, Novice 60 lbs.

    • Austin Maynes, Novice 70 lbs. (Bracket A)

    • Joseph Day, Novice 70 lbs. (Bracket B)

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 90 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.

    • Devin Sayers, Cadet 160 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Nathan Lampros, Bantam 45 lbs.

    • Jaxon Allred, Bantam 50 lbs.

    • Addison Day, Midget 70 lbs.

    • Clancey Black, Midget 95 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

    • Matt Findlay, Novice 75 lbs.

    • Kevin Maxwell, Schoolboy 75 lbs.

    • Matthew Vierkant, Schoolboy 90 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 115 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 98 lbs.

    • Jordan Drage, Cadet 112 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Kyler Jullierat, Bantam 70 lbs.

    • Skylar Orton, Midget 50 lbs.

    • Garrett Lamb, Midget 65 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Mason Olsen, Novice 80 lbs. (Bracket B)

    • Jon Lee, Novice 90 lbs.

    • Bobby Duncan, Schoolboy 105 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Tanner Orton, Bantam 40 lbs.

    • Hunter Hellander, Bantam 50 lbs.

    • Kyler Jullierat, Bantam 75 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.

    • Cody Mansanarez, Cadet 171 lbs.

    • Jamie St. Onge, Junior 125 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Nathan Lampros, Bantam 45 lbs.

    • Hunter Hellander, Bantam 50 lbs.

    • Connor White, Midget 55 lbs. (Bracket A)

    • Carter McMillan, Midget 60 lbs. (Bracket B)

    • Greg Lamb, Midget 70 lbs. (Bracket B)

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs. (Bracket A)

    • Cody Mansanarez, Cadet 171 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Jaron Fox, Bantam 50 lbs.

    • Cole Kimball, Bantam 55 lbs.

    • Josef Mecham, Bantam 60 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Jaxon Allred, Bantam 50 lbs.

    • Cole Kimball, Bantam 55 lbs. (Bracket B)

    • Josef Mecham, Bantam 60 lbs.

    • Bryce Collins, Bantam 65 lbs.

    • Jacob Skousen, Midget 70 lbs. (Bracket A)

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.

March 1618, 2007: Rocky Mountain Nationals, National Western Event Center, Denver, CO

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • MacKelti Kilpack, Girls Division V

     

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Sean Keating, 8 and Under, 74 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • William Kilpack, 12 and Under, 90 lbs.

Mar. 1617, 2007: Carbon Classic, Carbon High School, Price, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Jordan Harbaugh, Bantam 50 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 140 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 45 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 65 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Jordan McRae, Midget 65 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 140 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Jon Lee, Novice 90 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Jon Lee, Novice 90 lbs.

March 910, 2007: Idaho Express Invitational, Boise, ID

  • Outstanding Wrestler, Novice Division, Freestyle: William Kilpack
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle
     

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs. (Bracket B)

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs. (Bracket C)

    • Matt Lee, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Freestyle
     

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Matthew Lee, Midget 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Tait Sandness, Schoolboy 110 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle
     

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Tavish Sandness, Schoolboy 110 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle
     

    • Tait Sandness, Schoolboy 110 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Joey Day, Novice 70 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • Joey Day, Novice 70 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • MacKelti Kilpack, Novice 70 lbs.

Mar. 910, 2007: Wasatch Tournament, Wasatch High School, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Jordan Harbaugh, Bantam 50 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs. (Bracket B)

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 45 lbs.

    • Damon Tuft, Flyweight 50 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Sean Keating, Midget 70 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 75 lbs.

    • Jon Lee, Novice 95 lbs.

    • Adam Maxwell, Cadet 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Nathan Lampros, Bantam 45 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Riley Noble, Flyweight 50 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

Mar. 23, 2007: Norm Sanderson Classic, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Jordan Harbaugh, Bantam 50 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs. (Bracket BB)

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs. (Bracket BA)

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Benjamin De La Cruz, Bantam 75+ lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs

    • Tayler Johnson, Midget 70 lbs.

    • Joey Day, Novice 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 135 lbs.

     

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tanner Orton, Bantam 40 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Helaman Suesue, Bantam 75 lbs.

    • Benjamin De La Cruz, Bantam 75+ lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Riley Noble, Flyweight 50 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Tanner Orton, Bantam 40 lbs.

    • Nathaniel Lampros, Bantam 45 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 55 lbs. (Bracket AB)

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Daniel Purrington, Open 145.5 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 55 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Skylar Orton, Midget 50 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Addison Day, Midget 70 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 75 lbs.

    • Jake Allred, Novice 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 135 lbs.

    • Brian Harris, Open 211.5 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Damon Tuft, Flyweight 50 lbs.

    • Skylar Orton, Midget 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 65 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 75 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.

    • Daniel Parrington, Open 145.5 lbs.

    • Brian Harris, Open 211.5 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Nathaniel Lampros, Bantam 45 lbs.

    • Matt Lee, Midget 60 lbs.

    • Joey Day, Novice 70 lbs.

Feb. 2324, 2007: Box Elder Tournament, Box Elder High School, Brigham City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Riley Noble, Flyweight 50 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs. (Bracket A)

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs. (Bracket B)

    • Ajax Revels, Bantam 75 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Matt Lee, Midget 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs

    • Sean Keating, Midget 75 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 87 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 112 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Matt Lee, Midget 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Flyweight 45 lbs.

    • Christopher Smith, Flyweight 55 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 90 lbs.

    • Nick Hulbert, Novice 112 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 140 lbs.

    • Brian Harris, Open 211.5
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Clancey Black, Midget 95 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 112 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 75 lbs.

    • Nick Hulbert, Novice 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 55 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 45 lbs.

    • Jed Lee, Bantam 45 lbs.

    • Cody Mecham, Bantam 70 lbs.

    • Garrett Lamb, Midget 65 lbs.

    • Joey Day, Novice 70 lbs.

    • Nathan Lamb, Schoolboy 115 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Tanner Findlay, Flyweight 45 lbs.

    • Nathaniel Lampros, Bantam 45 lbs.

Jan. 22, 2007: U.S. Folkstyle Nationals, Sevier Valley Center, Richfield, UT

  • 1st Place Team, 6 and Under

  • 2nd Place Team, 8 and Under
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tanner Orton, 6 and Under, 37 lbs.

    • Skylar Orton, 8 and Under, 49 lbs.

    • Sean Keating, 8 and Under, 73 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Beau McRae, 6 and Under, 52 lbs.

    • Jordan McRae, 10 and Under, 58 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Cole Moody, 8 and Under, 55 lbs.

    • Matt Lee, 10 and Under, 58 lbs.

    • Justin Schwendiman, 12 and Under, 67 lbs.

    • Nick Hulbert, 12 and Under, 110 lbs.

    • Jake Ribald, 12 and Under, 105 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Justyn Ribald, 6 and Under, Light Heavy

    • Tayler Johnson, 10 and Under, 70 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 40 lbs.

    • Jacob Allred, 10 and Under, 55 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Tyler Schwendiman, 10 and Under, 64 lbs.

    • Zayne Sayers, 12 and Under, 135 lbs.

2006 Tournament Results
2005 Tournament Results
2004 Tournament Results
2003 Tournament Results
2002 Tournament Results
2001 Tournament Results

Wrestling Montage

Webmaster
Bill Kilpack