Return to Home Page
Tournament Results
News
Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship


Wrestling Montage
 

2006 Tournament Results

National Champions All-Americans State Champions Outstanding Wrestlers

Dec. 30, 2006: Who's Bad National Classic, Broomfield Event Center, Broomfield, CO

  • 1st Place Finishers: Folkstyle
     

    • MacKelti Kilpack, Girls Division V

     

  • 5th Place Finishers: Folkstyle
     

    • William Kilpack, 12 and Under, 86 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 40 lbs.

Dec. 15, 2006: Gladiator World Championships, Idaho Center, Nampa, ID

  • 5th Place Out-of-State Team

  • Outstanding Sportsmanship Award: MacKelti Kilpack

  • Outstanding Sportsmanship Award: Nick Hulbert
     

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 40 lbs.

    • MacKelti Kilpack, Girls Division II

     

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Helaman Suesue, 8 and Under, 70 lbs.

    • Tyler Jensen, 12 and Under, 62 lbs.

    • Marcus Teller, 12 and Under, 130 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • William Kilpack, 12 and Under, 86 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Nick Hulbert, 12 and Under, 106 lbs.

June 1924, 2006: Western Regional Championships, Klamath County Fairgrounds, Klamath Falls, OR

  • 2nd Place Finishers: Beach Wrestling
     

    • William Kilpack, Novice Heavyweight (8095 lbs.)

     

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman
     

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman
     

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle
     

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

June 1617, 2006: Utah Summer Games, Southern Utah University, Cedar City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 135 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 112 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Jed Lee, Flyweight 40 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 50 lbs.

    • Matthew Lee, Midget 55 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 135 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 112 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

    • Josh Pappas, Open 132 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Devin Johnson, Bantam 50 lbs.

    • Matthew Lee, Midget 55 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Matthew Lee, Midget 55 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Josh Pappas, Open 132 lbs.

    • Mike Goodrich, Open 211.5 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Mike Goodrich, Open 211.5 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Tayler Johnson, Midtget 65 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 135 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 112 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Devin Johnson, Bantam 50 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Josh Pappas, Open 211.5 lbs.

May 20, 2006: Stylyn' & Profylyn', Center High School, Center, CO

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle
     

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

April 21-22, 2006: Mac McCulley Top of the Rock Classic, Rock Springs High School, Rock Springs, WY

  • 4th Place Team

  • Quick Pin Award, 6 and Under Division: Jed Lee

  • Quick Pin Award, 11-12 Division: William Kilpack

  • Outstanding Sportsmanship Award: Garrick Kilpack

  • Outstanding Sportsmanship Award: Daniel Bactista

  • Outstanding Sportsmanship Award: Jordan Drage
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Jed Lee, Flyweight 40 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Devin Sayers, Schoolboy 165 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 130 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Mitch Nazer, Novice 90 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 130 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Riley Tatum, Bantam 55 lbs.

    • Skylour Tatum, Midget 70 lbs.

April 2122, 2006: West Coast Nationals, Stanford University, Palo Alto, CA

  • 2nd Place Finishers
     

    • Helaman Suesue, 8 and Under, 65 lbs.

April 14-15, 2006: Scotty Platts Memorial, Lyman High School, Lyman, WY

  • 5th Place Team

  • Quick Pin Award, 11-12 Division: Zayne Sayers

  • Quick Pin Award, 13-14 Division: Daniel Bactista
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Skylour Tatum, Midget 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Devin Sayers, Schoolboy 165 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Skylour Tatum, Midget 70 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

     

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Riley Tatum, Bantam 50 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

     

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Riley Tatum, Bantam 50 lbs.

April 7-8, 2006: State Championships, Carbon High School, Price, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 50 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 125 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 55 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 125 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 125 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 140 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 80 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 80 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Addison Day, Midget 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 80 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Devin Johnson, Bantam 45 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 60 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 55 lbs.

    • Addison Day, Midget 60 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Austin Maynes, Novice 65 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Devin Sayers, Schoolboy 165 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40  lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 125 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 140 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Brayden Schwendiman, Novice 65 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 125 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Bradley Findlay, Bantam 55 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

March 312, 2006: Reno World Championships, Reno Livestock Event Center, Reno, NV

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle
     

    • Cole Moody, 6 and Under 52 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle
     

    • Helaman Suesue, 8 and Under 65 lbs.

March 31-April 1, 2006: Rattlesnake Rumble, Spanish Fork High School, Spanish Fork, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Brigham Andersen, Bantam 50 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Vincent To, Schoolboy 105 lbs.

    • Bryce Lindsay, Cadet 125 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Braden Henson, Flyweight 40 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 105 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Ajax Revels, Bantam 60 lbs.

    • Joey Day, Novice 65 lbs.

    • Brayden Schwendiman, Novice 70 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

March 24-25, 2006: Wasatch Tournament, Wasatch High School, Heber City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

    • Vincent To, Schoolboy 105 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 120 lbs.

    • Devin Sayers, Schoolboy 165 lbs.

    • Josh Pappas, Open 132 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jed Lee, Flyweight 40 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Bantam 45 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 50 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 125 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 145 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Devin Johnson, Bantam 45 lbs.

    • Brigham Anderson, Bantam 50 lbs.

    • Addison Day, Midget 60 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Ajax Revels, Bantam 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 60 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Joseph Day, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

    • Coby Williams, Cadet 119 lbs.

March 17-19, 2006: Rocky Mountain Nationals, National Western Events Center, Denver, CO

  • Outstanding Wrestler, 8 and Under Division: Tayler Johnson

  • Outstanding Sportsmanship Award: Garrick Kilpack
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Tayler Johnson, 8 and Under 62 lbs.

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • William Kilpack, 10 and Under 77 lbs.

  • 4th Place Finishers: Folkstyle

    • Devin Johnson, 6 and Under 46 lbs.

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • Tyler Jensen, 12 and Under 62 lbs.

March 17-18, 2006: Excalibur Wrestling Tournament, Lone Peak High School, Highland, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Jed Lee, Flyweight 40 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Keith Williams, Junior 145 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 40 lbs.

    • Jordan Harbaugh, Bantam 45 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 50 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Colt Johnson, Midget 75 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs.

    • Greyson Bogden, Novice 80 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs.

    • Devin Sayers, Schoolboy 165 lbs.

    • Keith Williams, Junior 145 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Kyler Machan, Novice 65 lbs..

March 10-11, 2006: Mountain Top Classic, Jordan High School, Sandy, UT

  • 1st Place Team Competition

  • Outstanding Wrestler, Bantam Division: Beau McRae

  • Outstanding Wrestler, Midget Division: Tayler Johnson

  • Outstanding Wrestler, Novice Division: Kyler Machan
     

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs. (Bracket A)

    • Devin Johnson, Bantam 45 lbs. (Bracket B)

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Sean Radke, Midget 120 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Josh Pappas, Open 132 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Colt Johnson, Midget 80 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Cole Moody, Bantam 50 lbs. (Bracket A)

    • Riley Tatum, Bantam 50 lbs. (Bracket B)

    • Semisi Vakapuna, Bantam 65 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs. (Bracket A)

    • Austin Maynes, Novice 65 lbs. (Bracket B)

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 125 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 125 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

    • Russell Butler, Junior 145 lbs.

    • Josh Pappas, Open 145.5 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Hunter Hellander, Flyweight 45 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 70 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Austin Porter, Midget 55 lbs.

    • Addison Day, Midget 60 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 80 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs.

    • Greyson Bogden, Novice 80 lbs.

    • Daniel Bactista, Schoolboy 85 lbs.

    • Robby Mix, Schoolboy 115 lbs.

    • Davin Sayers, Schoolboy 165 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 105 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 119 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 145 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

    • Brandon Heaps, Junior 264.5 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs.

    • Alec Armstrong, Novice 110 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Dillon McVicker, Schoolboy 125 lbs.

    • Coby Williams, Cadet 119 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 125 lbs.

    • Lance Armstrong, Junior 140 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Freestyle

    • Jed Lee, Flyweight 40 lbs.

    • Caleb Carlson, Bantam 45 lbs.

    • Brigham Andersen, Bantam 50 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 60 lbs.

    • Bryson Kimball, Midget 95 lbs.

    • Vincent To, Schoolboy 105 lbs.

    • Dillon McVicker, Schoolboy 125 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 125 lbs.

    • Graham Butterfield, Junior 171 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Greco-Roman

    • Addison Day, Midget 60 lbs.

    • Brayden Schwendiman, Novice 65 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Freestyle

    • Braden Henson, Flyweight 40 lbs. (Bracket A)

    • Jefferson Harbaugh, Flyweight 40 lbs. (Bracket B)

    • Jordan Harbaugh, Bantam 45 lbs.

    • Josiah Ortega, Bantam 60 lbs.

    • Matt Lee, Midget 55 lbs.

    • Brayden Schwendiman, Novice 65 lbs. (Bracket A)

    • Joseph Day, Novice 65 lbs. (Bracket B)

    • Spencer Nauta, Novice 85 lbs.

    • Alec Armstrong, Novice 112 lbs.

    • Reid Butterfield, Schoolboy 110 lbs.

    • Michael Bednarik, Junior 171 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Greco-Roman

    • Joseph Day, Novice 65 lbs.

    • Jon Lee, Novice 80 lbs.

    • Reid Butterfield, Schoolboy 110 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 145 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Freestyle

    • Bradley Findlay, Bantam 50 lbs.

    • Tyler Crowther, Bantam 60 lbs.

    • Jon Lee, Novice 80 lbs.

    • Coby Williams, Schoolboy 119 lbs.

March 3-4, 2006: Norm Sanderson Classic, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 45 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs. (Bracket A)

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs. (Bracket B)

    • Josh Pappas, Open 132 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Cole Moody, Bantam 55 lbs. (Bracket B)

    • Helaman Suesue, Bantam 70 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs. (Bracket A)

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Greyson Bogden, Novice 80 lbs. (Bracket A)

    • William Kilpack, Novice 80 lbs. (Bracket B)

    • Dillon McVicker, Schoolboy 125 lbs.

    • Travis McRae, Cadet 125 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 60 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Matthew Findlay, Novice 65 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Garrick Kilpack, Flyweight 40 lbs.

    • Ajax Revels, Bantam 60 lbs.

    • Addison Day, Midget 60 lbs. (Bracket B)

    • Zayne Sayers, Novice 130 lbs.

    • Devin Sayers, Schoolboy 165 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 145 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Siondileigh Kilpack, Bantam 45 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 125 lbs.

    • Keith Williams, Junior 145 lbs.

Feb. 24-25, 2006: Box Elder Tournament, Box Elder High School, Brigham City, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 35 lbs.

    • Cole Moody, Bantam 50 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Nick Pappas, Schoolboy 125 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

    • Graham Butterfield, Junior 171 lbs.
       

  • 1st Place Finishers: Greco-Roman

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs. (Bracket A)

    • Riley Tatum, Bantam 50 lbs. (Bracket B)

    • Cole Clark, Bantam 65 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Clark Hinton, Midget 80 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • Austin Maynes, Novice 65 lbs. (Bracket A)

    • Wesly Orton, Novice 65 lbs. (Bracket B)

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Jacob Rutledge, Cadet 105 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Greco-Roman

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Tysen Clark, Flyweight 55 lbs.

    • Skylar Orton, Bantam 40 lbs.

    • Brigham Anderson, Bantam 50 lbs.

    • Joey Day, Novice 65 lbs. (Bracket A)

    • Justin Schwendiman, Novice 65 lbs. (Bracket B)

    • Greyson Bogden, Novice 80 lbs.

    • Cort Butterfield, Schoolboy 110 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Greco-Roman

    • Austin Porter, Midget 55 lbs.

    • Addison Day, Midget 65 lbs.

    • Joey Day, Novice 65 lbs.

Feb. 18, 2006: USA/Utah Freestyle Kickoff Classic, Juan Diego High School, Draper, UT

  • 1st Place Finishers: Freestyle

    • Tysen Clark, Flyweight 60-plus lbs.

    • Cole Moody, Bantam 50 lbs.

    • Cole Clark, Bantam 65 lbs.

    • Tyson Drage, Bantam 70 lbs.

    • Caden Maynes, Midget 50 lbs.

    • Tayler Johnson, Midget 65 lbs.

    • Tyler Jensen, Novice 60 lbs.

    • Zayne Sayers, Novice 140 lbs.

    • Jessica Osborne, Junior 112 lbs.

    • Graham Butterfield, Junior 171 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Freestyle

    • Jed Lee, Flyweight 40 lbs.

    • Beau McRae, Bantam 50 lbs.

    • Josiah Ortega, Bantam 60 lbs.

    • Helaman Suesue, Bantam 65 lbs.

    • Cole Kimball, Midget 50 lbs.

    • Jordan McRae, Midget 55 lbs.

    • Kyler Machan, Novice 60 lbs.

    • William Kilpack, Novice 80 lbs.

    • Jordan Drage, Schoolboy 100 lbs.

    • Vincent To, Schoolboy 105 lbs.

    • Reid Butterfield, Schoolboy 110 lbs.

    • Cort Butterfield, Schoolboy 115 lbs.

    • Dylan Carlson, Cadet 130 lbs.

    • Jordan Layton, Cadet 145 lbs.

    • Michael Bednarik, Junior 171 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Freestyle

    • Tanner Orton, Flyweight 40 lbs.

    • David Hulverson, Flyweight 45 lbs.

    • Devin Johnson, Bantam 45 lbs.

    • Semisi Vakapuna, Bantam 65 lbs.

    • Bryson Kimball, Bantam 75-plus lbs.

    • Tyler Schwendiman, Midget 55 lbs.

    • Wesly Orton, Novice 60 lbs.

    • Austin Maynes, Novice 65 lbs.

    • Bryce Lindsey, Cadet 125 lbs.

Jan. 21, 2006: US Folkstyle Nationals, Sevier Valley Center, Richfield, UT

  • 1st Place Team, 6 and Under

  • 2nd Place Team, 8 and Under
     

  • 1st Place Finishers: Folkstyle

    • Beau McRae, 6 and Under, 49 lbs.

    • Hayden Butler, 8 and Under, 52 lbs.

    • Brigg Butler, 10 and Under, 70 lbs.

    • William Kilpack, 10 and Under, 76 lbs.
       

  • 2nd Place Finishers: Folkstyle

    • Tanner Orton, 6 and Under, 37 lbs.

    • Riley Tatum, 8 and Under, 46 lbs.

    • Tayler Johnson, 8 and Under, 61 lbs.
       

  • 3rd Place Finishers: Folkstyle

    • Tyler Jensen, 12 and Under, 64 lbs.

    • Jake Ribald, 12 and Under, 88 lbs.
       

  • 4th Place Finishers: Folkstyle

    • Garrick Kilpack, 6 and Under, 37 lbs.

    • Tyler Schwendiman, 8 and Under, 55 lbs.

    • Cort Butterfield, 12 and Under, 110 lbs.
       

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • Devin Johnson, 6 and Under, 46 lbs.

    • Wesly Orton, 12 and Under, 64 lbs.
       

  • 6th Place Finishers: Folkstyle

    • Justin Schwendiman, 10 and Under, 61 lbs.

    • Nick Hulbert, 10 and Under, 90 lbs.

    • Brayden Schwendiman, 12 and Under, 64 lbs.

    • Reid Butterfield, 12 and Under, 105 lbs.

    • Travis McRae, 15 and Under, 125 lbs.

Jan. 1, 2006: Who's Bad National Classic, Pepsi Center, Denver, CO

  • 5th Place Finishers: Folkstyle

    • William Kilpack, 10 and Under, 77 lbs.

2005 Tournament Results
2004 Tournament Results
2003 Tournament Results
2002 Tournament Results
2001 Tournament Results

Wrestling Montage

Webmaster
Bill Kilpack